Подумайте, як часто у своєму житті ви кажете собі: «У мене просто зараз немає іншого вибору»?
Так, мені погано у цих відносинах – але якщо не він/вона, то хто?
Так, ця робота давно сидить мені у печінках – але якщо звільнитися, тоді що?
Так, я хочу жити тверезим життям, але як?
Ні, у мене справді зараз немає вибору…
«Немає вибору» — це суть залежності. З усіма наслідками, що випливають… Іншими словами, якщо у нас є вибір – ми не можемо бути залежними.
Вибір - це коли ми усвідомлюємо, що є більше двох варіантів, що ми можемо змінювати напрямок свого життя, що ми можемо вибирати, що саме в неї привносити, поряд з ким її проводити, а головне ЯК її проживати.
Адже побачити та визнати, що вибір є — це означає погодитись ризикнути.
Ризикнути вийти з власної тісної, але безпечної черепашки у «відкритий» світ.
Людину, яка колись вибрала «сховатися у вжиток», можна порівняти з водієм машини, що їде добре знайомою важкопрохідною ґрунтовою дорогою. Йому важко, десь машина буксує, десь її заносить, десь вона застрягне, десь днищем чіпляє центр колії. Чим довше водій їздить цією дорогою, тим глибше заривається машина. Складається враження, що звернути з наїждженої колії неможливо. Начебто вибору немає.
Цю метафору можна зарахувати до будь-якого виду залежності. І хоча розмови про залежність частіше зводяться до розмов про нарко- та алко-залежність, насправді залежність тисячоліка.
Виявити залежність дуже просто. Їй притаманні характерні маркери.
Насамперед, звуження всіх життєвих інтересів залежного до контакту з речовиною (об'єктом залежності).
Друге, втрата контролю за своєю поведінкою. Іншими словами, вже не стоїть питання: «вживати чи ні?», просто людина вже не здатна вибрати інше.
Третє, є синдром скасування. У разі, якщо надходження в організм речовини припиняється, виникають дві групи симптомів: психопатологічні симптоми і вегетативні симптоми, соматоневрологічні («ломка»).
Залежна людина та її родичі часто перебувають у впевненості, що варто залежному припинити пити чи вживати наркотики, як усі проблеми розчиняться самі собою. Це зовсім так.
Після відміною алкоголю чи наркотику, у залежної людини виникає гострий абстинентний синдром. Тривалість його протікання залежить від індивідуальних особливостей і залишає близько 3 – 10 днів.
Але крім гострого, існує підгострий (тривалий) синдром відміни, тривалість якого становить від 6 до 18 місяців. Підгострий абстинентний синдром характеризується труднощами з:
- Ясністю мислення
- Управлінням почуттями та емоціями
- Уникнення нещасних випадків
- Переживання стресу
- Запам'ятовуванням
- Відпочинок під час сну.
Всі одужують від хімічної залежності тією чи іншою мірою схильні до цього синдрому. Третина залежних зазнає мінімальних незручностей. Третина болісно переживає симптоми підгострого синдрому під час стресу. Ще одна третина страждає від жорсткого абстинентного синдрому: відсутня ясність мислення, емоції або надмірні, або відсутні.
Саме з небезпекою, викликаною проявами підгострого синдрому, пов'язується необхідність виявляти особливу обережність та пильність протягом перших місяців тверезості. Імовірність зриву у період дуже велика.
Важливо визнати, що такий стан є наслідком тривалого отруєння алкоголем (наркотиками) та є частиною хвороби.
Не варто ігнорувати симптоми відміни, краще обговорювати їх із близькими людьми. Це період, коли особливо необхідно правильно харчуватися, обмежити каву та куріння, вести здоровий спосіб життя, присвячувати багато часу одужанню, спорту, сну.
Крім того, важливо працювати з психологом та вивчати техніки зниження стресу: використовувати релаксацію, аутогенне тренування тощо.
Оптимальним вирішенням низки питань та складнощів з одужанням буде помістити залежного до спеціального реабілітаційного Центру, де він отримає кваліфіковану допомогу та належний догляд.
Визнати наявність проблеми, а себе залежним, найчастіше найскладніша і найважливіша частина усвідомлення та одужання. Поки людина заперечує, що вона втратила здатність робити вибір, вона «все глибше заривається у вжиток». Розповіді про те, що він може зупинитися будь-якої миті, варто тільки йому захотіти, як правило, залишаються запевненнями. Але ж поки проблеми немає, вона й рішення не вимагає!
На жаль, родичам також важко визнати, що близька людина є залежною. І тоді кожен позбавляє себе вибору по-своєму. Один - вживає і вже не здатний самостійно сказати "ні" речовині, інший - підпорядковує своє життя відносинам із залежним і щиро вважає, що "у нього немає вибору". Якщо повернутися до метафори вище, то кожен із них слідує своєю добре знайомою важкопрохідною колією.
У певному сенсі це зрада себе зі словами: «ну в мене ж немає зараз іншого вибору!» Складність полягає в тому, що ми не дозволяємо собі побачити ть вибір. А він насправді є! І позбавити нас нас ніхто не може, звичайно, крім нас самих.